Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2012-04-07


Pożar w wysokim budynku mieszkalnym przu ul. Komedy Trzcińskiego w Jeleniej Górze

             W dniu 06.04.2012r. około godziny 21 w mieszkaniu nr 56 przy  ul. Komedy Trzcińskiego 8 w Jeleniej Górze wybuchł pożar w wyniku, którego zadymione zostały obie klatki schodowe. Największe zadymienie panowało na 7 piętrze, gdzie miał miejsce pożar. Gęsty i czarny dym wypełnił również kondygnacje znajdujące się powyżej płonącego mieszkania. Dym przedostawał się również do mieszkań nieszczelnościami w drzwiach. W momencie przybycia pierwszych strażaków ogień wydostawał się na zewnątrz budynku otworami okiennymi. Ogień z płonącego mieszkania wydostał się również na korytarz i spowodował zapalenie się drzwi dwóch sąsiednich mieszkań. Około 100 osobom udało się ewakuować z obiektu. Pozostali (około 60 osób) zostali ewakuowani przez strażaków. Nawiązano kontakt telefoniczny z lokatorami mieszkającymi na 8,9 i 10 piętrze, których nie można było ewakuować w pierszej fazie działań. Telefonicznie udzielono im porad, jak mają się zachować. Osoby te zostały ewakuowane w późniejszym etapie akcji, kiedy była możliwość ewakuacji klatką schodową. W czasie rozpoznania i prowadzenia ewakuacji na korytarzu ósmego piętra (przy windzie) odnaleziono nieprzytomnego meżczyznę. Ewakuowano go w bezpieczne miejsce na III piętrze i przystąpiono do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ponieważ nie miał podstawowych funkcji życiowych. Niestety działania strażaków nie przyniosły skutku, mężczyzna nie odzyskał przytomności, a lekarz pogotowia ratunkowego stwierdził zgon. Ofiarą pożaru okazał się mieszkaniec lokalu, w którym wybuchł pożar. W wyniku pożaru poszkodowane zostały jeszcze dwie osoby - kobieta zatruła się dymem oraz mężyczyzna doznał lekkich poparzeń twarzy. 
Dla osób ewakuaowanych do dyspozycji był autobus MZK, który zadysponowali przybyli na miejsce przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego Miasta Jelenia Góra. Na miejscu akcji obecna była również Policja, Pogotowie Ratunkowe, Gazowe i Energetyczne, a także pracownicy Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej - zarządcy obiektu. Akcja trwała około 6 godzin, uczestniczyło w niej 7 pojazdów pożarniczych i 25 strażaków. Niestety do czasu sprawdzenia budynku przez inspektorów Nadzoru Budowlanego, mieszkańcy lokalów z pięter 7, 8, 9, 10 nie mogli wrócić do swoich mieszkań.

tekst: kpt. Andrzej Ciosk, foto: Łukasz Płocki, AJS - Nowiny Jeleniogórskie, KM PSP w Jeleniej Górze