Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2012-02-06


Wybuch gazu w bloku mieszkalnym przy ul.Karłowicza w Jeleniej Górze

W dniu 4 lutego 2012 r. /sobota/ tuż po godzinie czternastej doszło do wybuchu gazu w budynku przy ul. Karłowicza 41 w Jeleniej Górze. Najbardziej ucierpiało mieszkanie na parterze, w którym uszkodzeniu uległa ściana zewnętrzna, ścianka działowa oraz częściowo wyposażenie. Niestety w wyniku tego zdarzenia ucierpiała trzyosobowa rodzina, której pierwszej pomocy udzielali strażacy oraz pogotowie ratunkowe. W związku z zagrożeniem dla mieszkańców bloku /łącznie 60 mieszkań w 4 klatkach/ podjęto decyzję o natychmiastowej ewakuacji wszystkich, którym opiekę zapewniły władze miasta /większość udała się do rodzin bądź znajomych/.
            Przyczyną nagromadzenia się gazu w budynku była awaria instalacji na zewnątrz i przedostanie się gazu do budynku poprzez nieczynny kanał ciepłowniczy. Usuwanie zagrożenia trwało do godzin popołudniowych 5 lutego /niedziela/ i dopiero wtedy, po sprawdzeniu przez pogotowie gazowe ewentualnego stężenia gazu we wszystkich mieszkaniach mieszkańcy mogli wrócić do swoich mieszkań.
            W akcji brało udział 5 zastępów KM PSP Jelenia Góra, jeden zastęp OSP Jelenia Góra-Sobieszów oraz pluton chemiczny z Legnicy i zastęp chemiczny z Bolesławca.
            Znacznym utrudnieniem w lokalizacji i usunięciu zagrożenia była bardzo niska temperatura /kilkanaście stopni poniżej zera/.
 
Tekst i foto:
st. kpt. Mieczysław Stelmach