Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2020-03-07


Wspaniały występ jeleniogórskiego strażaka w X Mistrzostwach Polski Strażaków PSP w Narciarstwie Biegowym (Szklarska Poręba, Jakuszyce 28.02-01.03.2020r.)

Ponad 120 strażaków Państwowej Straży Pożarnej wzięło udział w X Mistrzostwach Polski Strażaków PSP w Narciarstwie Biegowym. Zawody odbyły się w dniach 28 lutego oraz 1 marca bieżącego roku w ramach 44. Biegu Piastów zaliczanego do elitarnego grona Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długodystansowych (Worldloppet). Tradycyjnie areną sportowych zmagań były wspaniale przygotowane trasy w Górach Izerskich, ze startem na Polanie Maliszewskiego oraz metą na słynnej Polanie Jakuszyckiej. Tegoroczna edycja Biegu Piastów była rekordowa pod względem frekwencji – we wszystkich biegach udział wzięło aż 5907 osób! Na dystansach, w których rywalizowali strażacy również padły rekordy – w biegu na 42 km techniką klasyczną wystartowało 1619 osób, natomiast na trasie 25 kilometrowego odcinka rywalizowało techniką klasyczną 1725 osób, w tym 444 kobiety. O wymiarze międzynarodowym zawodów świadczy udział zawodników aż z 30 krajów.


W sobotę 28 lutego strażacy ścigali się techniką klasyczną (CT) na trasie 42 kilometrowego odcinka. Trasa pierwotnie miała liczyć 50 kilometrów, ale z powodu tegorocznych problemów ze śniegiem organizatorzy zdecydowali o skróceniu odcinka o 8 kilometrów. Trzy pierwsze miejsca wśród strażaków PSP zajęli Ci sami Panowie co w zeszłym roku. Piąty raz z rzędu, na królewskim dystansie finiszował z najlepszym czasem Józef Wojtyła reprezentujący KP PSP w Cieszynie. Jako drugi do mety przybiegł reprezentant KM PSP w Krakowie Marek Murzyn. Brąz wywalczył dla gospodarzy KM PSP w Jeleniej Górze Mariusz Dziadkowiec-Michoń.


Natomiast w niedzielę 1 marca pożarnicy mieli do pokonania 25 kilometrowy odcinek stylem klasycznym. Z numerem jeden startowała mistrzyni świata i olimpijska Justyna Kowalczyk, obecnie trenerka kadry narodowej kobiet. Trzy najlepsze Panie wśród strażaków PSP przybiegły w identycznej kolejności co w zeszłym roku. Pierwsza na mecie zameldowała się Agnieszka Nowak reprezentująca KP PSP w Dzierżoniowie. Jako druga metę przekroczyła Ewa Łabuz z KW PSP we Wrocławiu. Brąz wywalczyła Ilona Cytawa z KP PSP w Wołowie.  Wśród mężczyzn niedziela należała do reprezentanta gospodarzy KM PSP w Jeleniej Górze – Mariusz Dziadkowiec-Michoń przekroczył linię mety jako pierwszy strażak PSP. Srebro zdobył zeszłoroczny zwycięzca Waldemar Poręba z KP PSP w Kamiennej Górze. Trzeci na mecie zameldował się Marek Murzyn z KM PSP w Krakowie.


Wyniki 42 km CT:
Klasyfikacja generalna mężczyzn:

  1. Józef Wojtyła, KP PSP Cieszyn – 2:30:27
  2. Marek Murzyn, KM PSP Kraków – 2:32:32
  3. Mariusz Dziadkowiec-Michoń, KM PSP Jelenia Góra – 2:37:28


Wyniki 25 km CT:
Klasyfikacja generalna kobiet:

  1. Agnieszka Nowak, KP PSP Dzierżoniów – 2:36:25
  2. Ewa Łabuz, KW PSP Wrocław – 2:42:18
  3. Ilona Cytwa, KP PSP Wołów – 3:12:46

 
Wyniki 25 km CT:
Klasyfikacja generalna mężczyzn:

  1. Mariusz Dziadkowiec-Michoń, KM PSP Jelenia Góra – 1:25:18
  2. Waldemar Poręba, KP PSP Kamienna Góra – 1:25:57
  3. Marek Murzyn, KM PSP Kraków – 1:27:25

Najlepsi strażacy otrzymali puchary, medale oraz dyplomy. Zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali także latarki czołowe ufundowane przez firmę Mactronic. Sponsorem chust wielofunkcyjnych (kominów) dla strażaków był sklep strażacki Strefa998. Nagrody wręczone zostały przez st. bryg. Marka Kamińskiego p. o. Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu, mł. bryg. Szymona Ławeckiego – przedstawiciela Biura Szkolenia Komendy Głównej PSP w Warszawie oraz bryg. Radosława Fijołka – Komendanta Miejskiego PSP w Jeleniej Górze i mł. bryg. Andrzej Cioska – Zastępcę Komendanta Miejskiego PSP w Jeleniej Górze.

Link do wyników na stronie Biegu Piastów - https://bieg-piastow.pl/wynikibiegpiastow

tekst: mł. bryg. Andrzej Ciosk, foto: Fb i www.bieg-piastow.pl oraz KM PSP Jelenia Góra