Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2019-03-27


Pożar mieszkania na poddaszu budynku przy ul. Wojska Polskiego w Jeleniej Górze

Dnia 01.03.2019r. o godzinie 21.30 do dyżurnego Stanowiska Kierowania KM PSP w Jeleniej Górze wpłynęła informacja o wydostającym się gęstym dymie spod dachu budynku wielorodzinnego na ul. Wojska Polskiego w Jeleniej Górze .
Po otrzymaniu zgłoszenia dyżurny SK KM PSP wysłał na miejsce zdarzenia pierwsze zastępy Straży Pożarnej, które po dojeździe potwierdziły, że pożarem objęta jest najwyższa kondygnacja budynku – poddasze. Od mieszkańca budynku otrzymano informację, iż objęte pożarem mieszkanie jest remontowane i nikt w nim nie powinien przebywać. Trudnością w dotarciu do mieszkania okazały się drzwi antywłamaniowe, które strażacy wyważyli za pomocą urządzenia hydraulicznego. Po wejściu do lokalu strażacy przystąpili do gaszenia palącej się drewnianej ścianki działowej oraz części podwieszonego sufitu. Pożar zdążył już objąć także drewniany stropodach. Jednocześnie trwała ewakuacja lokatorów z mieszkań położonych poniżej miejsca pożaru. Ewakuowano 6 osób. Po ugaszeniu pożaru strażacy przewietrzyli mieszkanie i rozebrali nadpaloną konstrukcję. Pilarką wycięto otwór w drewnianym stropie, aby wykluczyć możliwość rozprzestrzenienia się ognia na jego dalszą część oraz cały budynek. W wyniku pożaru nikt nie odniósł żadnych obrażeń. Nie ustalono przypuszczalnej przyczyny powstania pożaru.
Na czas działań zamknięto całą drogę – ulicę Wojska Polskiego. Odłączono zasilanie w energię elektryczną całego budynku, a także zakręcono dopływ gazu. Strażacy we współpracy z przedstawicielem Wydziału Zarządzania Kryzysowego Miasta Jeleniej Góry zabezpieczyli doraźnie plandeką dach budynku przed opadami atmosferycznymi.
Działania trwały ponad 3 godziny. W akcji uczestniczyło 24 strażaków oraz 8 samochodów pożarniczych ( GBA-Rt, GCBA oraz SHD 23 z JRG2, GBA, GCBA oraz SCD 42 z JRG1, OSP Jelenia Góra – ul. Wiejska). Strażacy na miejscu działań współpracowali z Policją, Pogotowiem Energetycznym, Pogotowiem Gazowym oraz przedstawicielem Wydziału Zarządzania Kryzysowego Miasta Jeleniej Góry.

tekst: sekc. Wojciech Kamiński, foto: www.24jgora.pl, KM PSP w Jeleniej Górze