Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2018-11-23


Pożar w okolicach Łabskiego Szczytu (17.11.2018r.)

W dniu 17.11.2018r. o 16.33 jeleniogórscy strażacy otrzymali informację o pożarze kosodrzewiny i łąk górskich na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego w okolicy Łabskiego Szczytu, Czeskiej  Budki i schroniska Labska Bouda. Pożar po stronie Republiki Czeskiej dochodzący do granicy Polski od głównego Szlaku Sudeckiego. W miejscu pożaru panowało bardzo duże zadymienie, płomienie sięgały miejscami kilku metrów. Pożar widoczny był z wielu kilometrów po obu stronach granicy. Pierwsze zastępy polskich strażaków dotarły na miejsce po przebyciu 30 kilometrów. Utrudniony dojazd w warunkach górskich zajął strażakom ponad 50 minut. Z uwagi na bardzo duże zadymienie strażacy w pierwszej fazie działań gasili pożar w aparatach chroniących drogi oddechowe. Z ogniem walczyło 13 strażackich zastępów z Republiki Czeskiej - w sumie 60 strażaków. W działaniach gaśniczych brało udział 9 zastępów z Polski (KM PSP Jelenia Góra, OSP Szklarska Poręba, OSP Karpacz, OSP Sosnówka, OSP Jelenia Góra-Sobieszów) – w sumie 35 strażaków. Gaszenie pożaru utrudniał silny wiatr oraz niska temperatura. Akcja trwała ponad 9,5 godziny. Pożar strawił około 8 hektarów kosodrzewiny i łąk górskich po stronie czeskiej, natomiast po stronie polskiej ogień zniszczył około 200 metrów kwadratowych łąk górskich.
Działania gaśnicze jeleniogórskich strażaków prowadzone były z użyciem średniego wielospecjalistycznego samochodu ratowniczo-gaśniczego z napędem uterenowionym 4x4, do usuwania skutków klęsk żywiołowych na podwoziu SCANIA P 360. Samochód ten zakupiony został w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska -Polska 2014-2020 pod nazwą „Wzmocnienie bezpieczeństwa wspólnego pogranicza w rejonie Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Izerskich i Karkonoszy”. Dzięki środkom unijnym strażacy nie tylko otrzymali nowy sprzęt, ale także uczestniczą w wielu szkoleniach, w czasie których podnoszą swoje kwalifikacje i wymieniają doświadczenia z czeskimi ratownikami. Zapleczem dla pracy sztabowej w tego typu działaniach może być niedawno otwarte Transgraniczne Centrum Zarządzania Kryzysowego im. Władysława Bartoszewskiego w Starostwie Powiatowym w Jeleniej Górze, które także powstało dzięki unijnym środkom. Wspólnie prowadzona  akcja ratowniczo – gaśnicza w Karkonoszach jest kolejnym przykładem polsko czeskiego współdziałania na  terenie obszarów przygranicznych. Tym samym w praktycznym działaniu znajdują uzasadnienie podpisane porozumienia o ratowniczej współpracy polskich i czeskich strażaków.


tekst: mł. bryg. Andrzej Ciosk foto: KM PSP Jelenia Góra, HZS Špindlerův Mlýn Pavel Viktorín