Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2018-05-10


Msza Święta z okazdji Dnia Strażaka (04.05.2018r.)

Do kościoła  Św. Wojciecha na Jeleniogórskim  Zabobrzu  przy ul. Moniuszki zjechali strażacy PSP, OSP oraz weterani strażackiej służby. 4 maja w dzień Św. Floriana - patrona strażaków o godzinie 18.00 odbyła się Msza Święta. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ksiądz kanonik Stanisław Bakes. Na początku  liturgii ksiądz Krzysztof Czerwiński odczytał akt Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego z dnia 9 marca 2018r.  o ustanowieniu  przewielebnego księdza kanonika Stanisława Bakesa kapelanem strażaków z powiatu jeleniogórskiego i Miasta Jeleniej Góry. W Mszy Świętej pod przewodnictwem kapelana asystowali także księża: kapelan OSP Piechowice ksiądz Tadeusz Szymaniak, ksiądz Dariusz Markowicz oraz wcześniej wspomniany ksiądz Krzysztof Czerwiński. Do Mszy służyli ministranci, w tym także strażacy PSP i OSP. Kościół został udekorowany flagą państwową oraz logami Państwowej Straży Pożarnej, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa. Msza rozpoczęła się uroczystym wprowadzeniem i ustawieniem strażackich pocztów sztandarowych. Ksiądz kapelan na wstępie powitał Komendanta Miejskiego PSP bryg. Radosława Fijołka, Prezesa Oddziału Powiatowego ZOSP Waldemara Wojtasia oraz Prezesa Koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Jana Padewskiego, a przede wszystkim strażaków zarówno tych starszych, strażackich weteranów na emeryturze, jak i tych młodszych, członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także bliscy strażaków oraz sympatycy pożarnictwa.


W kazaniu ksiądz kapelan mówił o miłości i służbie strażaków, którzy ratują i niosą pomoc potrzebującym. Człowiek musi mieć w sobie dużo miłości do ludzi i świata aby został strażakiem.
Na zakończenie  ksiądz kapelan zaprosił obecnych na Mszy wiernych i strażaków do obejrzenia pojazdów oraz sprzętu, którym dysponują zawodowcy i ochotnicy w czasie prowadzenia działań ratowniczych.


Po zaśpiewaniu Hymnu Narodowego wyprowadzono sztandary, a strażacy ich rodziny zgromadzili się na schodach kościoła, gdzie wyszedł do nich ksiądz kapelan w strażackim mundurze.
Strażackie święto zakończono wspólnym spotkaniem w ogrodzie parafialnym, gdzie na strażaków czekał poczęstunek w formie grilla.


tekst: Jan Padewski, foto: KM PSP w Jeleniej Górze