Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2018-03-22


VIII Mistrzostwa Polski Strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Narciarstwie Biegowym (Szklarska Poręba, Jakuszyce 03-04.03.2018r.)

Tradycyjnie w pierwszy weekend marca odbył się 42. Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego, w ramach którego zawodowi strażacy z całej Polski rywalizowali na jak zwykle przepięknej, aczkolwiek w tym roku wyjątkowo mroźnej Polanie Jakuszyckiej. W tegorocznej edycji Mistrzostw Polski Strażaków PSP w Narciarstwie Biegowym wzięło udział 104 pożarników z całej Polski.

Sportowe zmagania strażaków w ramach 42. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego trwały dwa dni. W sobotę 3 marca rywalizacja w biegu techniką klasyczną (CT) przebiegała na 50-cio kilometrowej trasie. Natomiast w następnym dniu (niedziela 4 marca) odbył się bieg techniką klasyczną na trasie o długości 25-ciu kilometrów.

Sobotnie zmagania na dystansie 50 km CT wygrał, po raz trzeci z rzędu, Józef Wojtyła z KP PSP w Cieszynie z czasem 2:35:41. Jako drugi na mecie zameldował się Mariusz Dziadkowiec-Michoń – reprezentant gospodarzy z KM PSP w Jeleniej Górze 2:42:49. Brąz wywalczył Daniel Żamojtuk z KP PSP w Gołdapi uzyskując czas 2:50:38.


W niedzielę wśród Pań na 25 km CT bezkonkurencyjna okazała się reprezentantka KP PSP w Świdnicy Pani Agnieszka Nowak uzyskując czas 2:11:09. Jako kolejna linię mety przekroczyła Pani Ewa Łabuz z czasem 2:21:57 z KW PSP we Wrocławiu. Trzecie miejsce zajęła Pani Ilona Cytawa z KP PSP w Wołowie, która na mecie zameldowała się po czasie 2:49:05.

Wśród Panów na dystansie 25 km CT triumfował, tak jak w poprzednim roku, Waldemar Poręba reprezentant KP PSP w Kamiennej Górze uzyskując czas 1:14:21. Srebro wywalczył Daniel Żamojtuk z KP PSP w Gołdapi z czasem 1:17:05. Trzeci na mecie pojawił się Marek Murzyn z KM PSP w Krakowie „wykręcając” czas 1:18:35.


Najlepsi strażacy otrzymali puchary oraz medale. Nagrody wręczone zostały przez st. bryg. Marka Kamińskiego – Zastępcę Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu w imieniu Komendanta Głównego PSP, mł. bryg. Szymona Ławeckiego – przedstawiciela Biura Szkolenia Komendy Głównej PSP oraz bryg. Radosława Fijołka – Komendanta Miejskiego PSP w Jeleniej Górze i mł. bryg. Andrzeja Cioska – Zastępcę Komendanta Miejskiego PSP w Jeleniej Górze.

Mistrzostwa Polski Strażaków w narciarstwie biegowym odbywają się od ośmiu lat. Organizatorem zawodów jest Komenda Miejska PSP w Jeleniej Górze, Komenda Wojewódzka PSP we Wrocławiu, Komenda Główna PSP w Warszawie oraz Stowarzyszenie ,,Bieg Piastów”. Co roku udział w nich bierze ponad stu strażaków PSP.

Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego od 10 lat zaliczany jest do elitarnego grona Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długodystansowych (Wordloppet). W tym roku trwał od 24 lutego do 4 marca. W jego ramach odbyło się 8 biegów dla dorosłych oraz 2 dla dzieci. 5409 osób ukończyło wszystkich 8 biegów dla dorosłych, a wśród nich było aż 1231 kobiet. Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego ma wymiar globalny – uczestniczy w nim blisko tysiąc zawodników spoza Polski – z 30 innych krajów, z 5-ciu kontynentów: Europy, Azji, Ameryki Północnej oraz Australii. 

Liniki do wyników:

http://wyniki.datasport.pl/results2421/wyniki/10_25kmCT_STRAZ_POZARNA.pdf

http://wyniki.datasport.pl/results2420/wyniki/09_STRAZ_POZARNA.pdf


tekst: mł. bryg. Andrzej Ciosk, foto: Marcin Oliva Soto oraz KM PSP w Jeleniej Górze