Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2016-05-22


Obchody Dnia Strażaka 2016r.

Tegoroczne obchody Dnia Strażaka w powiecie jeleniogórskim rozpoczęły się w dniu 04.05.2016r. od Mszy Świętej. Tradycyjnie miejscem wspólnej modlitwy był Kościół Matki Bożej Królowej Polski i Św. Franciszka z Asyżu przy ul. Morcinka w Jeleniej Górze. W Eucharystii uczestniczyli nie tylko zawodowi strażacy, ale również druhowie z ochotniczych straży pożarnych. Na wspólnej modlitwie nie zabrakło także strażackich emerytów, strażackich rodzin i sympatyków pożarnictwa.

Liturgię odprawiał ksiądz Damian Ziembikiewicz pełniący obowiązki proboszcza parafii pod nieobecność księdza kapelana jeleniogórskich strażaków Grzegorza Niwczyka. Ksiądz kapelan, pielgrzymujący w tym czasie do Rzymu, obecny był na Mszy Świętej nie tylko duchem, ale również i słowem. Łącząc się w modlitwie „na żywo” podczas połączenia telefonicznego, złożył wszystkim pożarnikom i ich rodzinom życzenia z okazji strażackiego święta. Po nabożeństwie strażacy spotkali się w przykościelnym ogrodzie na poczęstunku przygotowanym z tej okazji.

W piątek 20.05.2016r. o godz. 12.00 pod teatrem im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze pracownicy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze zebrali się do pamiątkowego zdjęcia. Następnie uroczyście przemaszerowali do sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury, gdzie o godz. 13.00 rozpoczęły się powiatowe obchody z okazji Dnia Strażaka.

Uroczystość zgromadziła nie tylko samych strażaków zarówno z zawodowej i ochotniczej straży pożarnej, ale również wielu sympatyków pożarnictwa. Strażackie święto zaszczycili swoją obecnością m. in. Pan bryg. Marek Kamiński – Zastępca Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli władz Jeleniej Góry na czele z prezydentem miasta Panem Marcinem Zawiłą oraz jego zastępcą Panem Jerzym Łużniakiem. W święcie strażaków uczestniczyła Pani Starosta Powiatu Jeleniogórskiego Anna Konieczyńska oraz przedstawiciele miast oraz gmin powiatu jeleniogórskiego. Na uroczystość przybyło wielu strażaków na emeryturze, przedstawicieli Policji, Służby Więziennej i komendantów sąsiednich komend Państwowej Straży Pożarnej, przedstawicieli instytucji współpracujących z jeleniogórskimi strażakami.

W trakcie uroczystości wręczone zostały odznaczenia, nagrody oraz awanse w stopniach służbowych. Na ręce Komendanta Miejskiego PSP złożone zostały podziękowania od przedstawicieli Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze. W tym roku po raz czwarty komendant bryg. mgr inż. Jerzy Sładczyk przyznał pamiątkowe statuetki oraz tytuł: „PRZYJACIEL KOMENDY MIEJSKIEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W JELENIEJ GÓRZE”. Wyróżnienie jest podziękowaniem za pomoc w realizacji działań strażaków z Jeleniej Góry i powiatu jeleniogórskiego m. in. podczas akcji ratowniczo-gaśniczych, ćwiczeń oraz w pozyskiwaniu nowego sprzętu. Tytuł jest również przyznawany osobom, które mają bardzo duży wkład w rozwój ochrony przeciwpożarowej na terenie miasta Jeleniej Góry i powiatu jeleniogórskiego. Wyróżnienie otrzymał Pan Andrzej Marczak Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze. Po oficjalnej uroczystości strażacy oraz zaproszeni goście w przyjacielskiej i luźnej atmosferze spędzili czas klubie „KWADRAT”.


tekst: st. kpt. Andrzej Ciosk, foto: www.jeleniagora998.pl, www.portalik24.pl, www.jelonka.com