Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2015-07-27


PIŁKA WODNA PO STRAŻACKU (25.07.2015r.)

W sobotę 25.07.2015r. na tzw.  Jeleniogórskich Błoniach odbył się turniej w piłce wodnej straży pożarnych. Konkurencja polegała na przepychaniu strumieniami wody piłki gimnastycznej na stronę przeciwnika. Boisko w kształcie prostokąta tworzyły rękawy przeciwpowodziowe. Drużyna składała się z czterech strażaków – po dwóch do jednego strumienia (fachowo „prądu” wody). Punkt (gol, bramkę) zdobywała drużyna, która przepchała piłkę na stronę przeciwnika, a ta dotknęła krótszego boku prostokąta. Choć mecze trwały 3 minuty w fazie grupowej i 2 minuty w fazie finałowej to jednak czas jaki dane drużyny spędziły  na boisku był znacznie dłuższy – piłka co chwilę wylatywała poza pole gry.

W szranki stanęło osiem drużyn z Ochotniczych Straży Pożarnych i jedna z Państwowej Straży Pożarnej (JRG2 Jelenia Góra). Niestety z powodu nawałnic, jakie nawiedziły Czechy i Niemcy oraz zagrożenia kolejnymi burzami nasi sąsiedzi w ostatnim momencie odwołali swój udział w turnieju. Ochotnicza Straż Pożarna z ulicy Wiejskiej w Jeleniej Górze udowodniła, że nieprzypadkowo zdobyła w zeszłym roku pierwsze miejsce.  I tym razem strażacy z tej jednostki potwierdzili, że w tej grze są najlepsi pokonując w finale OSP z Jagniątkowa oraz OSP z Rębiszowa (jedyną OSP z poza powiatu jeleniogórskiego, która startowała w tej edycji zawodów).

Turniej dopingowali także jeleniogórzanie, którzy najczęściej odwiedzali błonia całymi rodzinami. Kibicowanie okazało się największą frajdą dla dzieci, gdyż co chwilę w stronę kibiców leciał strumień wody. A jak wiadomo najmłodsi uwielbiają zabawy z wodą. Zresztą w ten letni i ciepły dzień „chłodzący prysznic” przydał się każdemu, nie tylko dzieciom. Widzowie obserwując zawody przekonali się, że działania strażaków wymagają wysokiej sprawności fizycznej oraz nieprzeciętnej siły. Na koniec turnieju nie było wielu chętnych do stawienia czoła strumieniom wody pod wysokim ciśnieniem.

Turniej zorganizowany został przy wsparciu ze środków budżetu miasta Jelenia Góra - (www.jeleniagora.pl) oraz przez Zarząd Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Jeleniej Górze.
Nie obyło się też bez niespodzianek i problemów technicznych. Z uwagi na wysokie ciśnienie wody w wężach kilkakrotnie podmieniano rozerwane odcinki. Z powodu dużego ciśnienia wody (około 8 atmosfer), jaka wydostawała się z „sikawek” (fachowo „prądownic”) z piłki gimnastycznej kilkakrotnie wylatywał korek. Po kilku meczach na jednej ze stron boiska zebrała się woda i walka stała się nierówna. Woda została wypompowana, a boisko zmodyfikowano w sposób, który zapewniał równe szanse dla obu stron pojedynku.

 

WYNIKI


tekst: st. kpt. Andrzej Ciosk  foto: KM PSP w Jeleniej Górze, Jelenia Góra 998