Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2015-07-16


Wypadek autobusu (16.07.2015r.)

Na drodze powiatowej w pobliżu stawów podgórzyńskich autobus pełen pasażerów wypadł z jezdni i przewrócił się na bok do przydrożnego rowu. W wyniku wypadku poszkodowanych zostało 12 osób.

Zdarzenie miało miejsce o godzinie 13.45. W autobusie kursowym relacji Jelenia Góra – Karpacz znajdowało się 56 osób (55 pasażerów oraz kierowca). Wszyscy podróżni opuścili pojazd przed przybyciem straży pożarnej. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wstrzymaniu ruchu na drodze, przeszukaniu wraku (w celu upewnienia się, że wszyscy go opuścili), wykonaniu wstępnej segregacji uczestników wypadku, wyznaczono i przygotowano (poprzez rozłożenie namiotów i usunięcie ogrodzenia) miejsce do udzielania osobom poszkodowanym pierwszej pomocy, a także do ustawiania karetek pogotowia ratunkowego, udzielono pierwszej pomocy 12 poszkodowanym. Trzy osoby odniosły poważniejsze obrażenia. W celu ułatwienia przemieszczania się ratownikom i osobom poszkodowanym przez głęboki i wypełniony wodą rów wykonano (przy użyciu drabin i drewnianych podestów) doraźne przejścia. W czasie akcji współpracowano z pogotowiem ratunkowym, policją oraz zarządzaniem kryzysowym Gminy Podgórzyn. Łączny czas działań strażaków to dwie godziny. W akcji udział wzięło 23 strażaków i 7 pojazdów pożarniczych.


tekst: st. kpt. Andrzej Ciosk foto: KM PSP w Jeleniej Górze