Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2015-03-17


Młodzi z Jeleniej Góry uczyli się jak żyć bezpiecznie (17.03.2015r.)

Za nami etap eliminacji miejskich w konkursie ,,Uczę się bezpiecznie żyć” 2015 - IX Mistrzostwa Jeleniej Góry. Tak jak w poprzednich edycjach również i w tej strażacy z KM PSP z Jeleniej Góry uczestniczyli w nim w roli sędziów.

W tym roku uczniowie i przedszkolaki z jeleniogórskich placówek miały do zaliczenia dwie stacje przygotowane przez PSP: w Książnicy Karkonoskiej i w Ratuszu Miejskim. Na pierwszej stacji musieli wykazać się znajomością udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu podczas wypadku. Z kolei druga, sprawdzała ich zachowanie w czasie pożaru w mieszkaniu. W tym celu toaletę w miejskim ratuszu przerobiono na tymczasowe mieszkanie, a w nim razem ze strażakiem na uczestników konkursu czekał pomocnik-pozorant Tymon, uczeń jeleniogórskiego przedszkola. Aby oddać wrażenie pożaru, włączono maszynę wytwarzającą dym. Oprócz stacji konkursowych, tuż przed ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród strażacy przeprowadzili także krótką pogadankę z dziećmi i młodzieżą na temat zagrożenia związanego z tlenkiem węgla.

Jak co roku do przygotowania konkursu zaangażowało się wiele instytucji publicznych, m.in. Państwowa Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe, Policja, GOPR, Straż Miejska oraz uczelnie wyższe. Stacje konkursowe znajdowały się w Książnicy Karkonoskiej, Jeleniogórskim Centrum Kultury, galerii artystycznej BWA, Ratuszu Miejskim. W ramach konkursu, dzieci i młodzież rywalizowała o tytuł najlepszej drużyny w Jeleniej Górze. Mistrzostwa Jeleniej Góry podzielone zostały na pięć kategorii wiekowych: przedszkolaki, klasy I-III, klasy IV-VI, gimnazjum oaz młodzież ponadgimnazjalna.

Kolejną fazą konkursu jest etap subregionalny (półfinałowy), który odbędzie się 17 kwietnia na terenie Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, potem najlepsi zawodnicy pojadą na wielki finał do Wrocławia.

tekst: Agata Skindziul, st. kpt. Andrzej Ciosk, foto: KM PSP w Jeleniej Górze