Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2015-03-13


Znakomici sportowcy z KM PSP w Jeleniej Górze

Mariusz Dziadkowiec- Michoń podbił Szwajcarię na prestiżowych zawodach Engadin Skimaraton. Marcin ,,Zonti” Zontek wygrał walkę podczas szóstej edycji Gali Fight Exclusive Night, we wrocławskiej hali Orbita. Obaj sportowcy na co dzień służą w KM PSP w Jeleniej Górze

Mariusz Dziadkowiec- Michoń, strażak i zawodowy narciarz 8 marca, wystartował w 47. Engadin Skimaraton w Szwajcarii. Spośród 13 tys. startujących narciarzy zajął wysokie 90. miejsce. 42- kilometrową trasę z  Majoli do S-Chanf  przebiegł na nartach w czasie 1:41:25.  Z kolei Marcin ,,Zonti” Zontek, strażak i kickboxer stoczył 6 marca, znakomitą walkę z Maciejem Browarskim we wrocławskiej hali Orbita. Po emocjonującej rywalizacji, Marcin pokonał przeciwnika na punkty w trzech rundach. W tym roku to już drugie zwycięstwo Zontiego podczas gali Fight Exclusive Night. Pierwszą walkę po prawie 2 letniej przerwie stoczył w Lubinie, 10 stycznia. ,,Zonti” pokonał tam w pierwszej rundzie Krzysztofa Pietraszka.

Maraton w Szwajcarii to nie jedyny udany start Mariusza w ostatnim czasie - brał udział w biegu Piastów, a także w Mistrzostwach Świata w Narciarstwie we włoskim Val di Fiemme. Na co dzień strażak, po służbie sportowiec, każdą wolną chwilę poświęca na trening. Chce osiągnąć taką formę, aby w 2018 roku wystartować w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pyeongchang, w Korei Południowej. Marcin Zontek, strażak kickboxer walczył już na ringach całej Polski, a także wielokrotnie w Wielkiej Brytanii, Rosji, czeskiej Pradze oraz w Szawle na Litwie. W swojej 10 letniej karierze ,,Zonti” zdobył liczne trofea. Do najważniejszych należy m.in. pas mistrzowski podczas  Ultimate Cage Championships w wadze półciężkiej w 2011 r. Oprócz kickboxingu trenował z sukcesem  karate.

Podstawą strażaka jest siła i dobra kondycja fizyczna. W działaniach ratowniczych można liczyć również na ich bardzo wysoką sprawność i wydolność organizmu. Działania ratowniczo-gaśnicze to przede wszystkim bardzo ciężka, fizyczna praca w różnych warunkach (np. temperatura w dolnej części płonącego pomieszczenia, czyli tam gdzie działają strażacy, sięga 300 stopni Celsjusza). Ponadto wszyscy strażacy mogą pochwalić się znakomitą kondycja fizyczną i wysokimi wynikami. Każdego roku zaliczają udane starty podczas m.in. Mistrzostw Strażaków Płetwonurków, Wojewódzkich  Mistrzostw w Sporcie Pożarniczym czy Manewrach Ratownictwa Medycznego.

tekst: Agata Skindziul, st. kpt. Andrzej Ciosk, foto: KM PSP Jelenia Góra, FEN, www.mmanews.pl