Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2014-04-12


Finał subregionu jeleniogórskiego konkursu „Uczę się bezpiecznie żyć” (10.04.2014r.)

W dniu 10 kwietnia 2014 roku na terenie Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze odbył się finał subregionu jeleniogórskiego dolnośląskiego konkursu bezpieczeństwa dla dzieci i młodzieży „Uczę się bezpiecznie żyć”. Celem turnieju było nabycie i sprawdzenie umiejętności uczestników w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia oraz nabycie wiedzy jak pomóc sobie i innym. W szranki stanęły dzieci i młodzież z następujących grup wiekowych:

  • klasy „0”
  • klasy I-III
  • klasy IV-VI
  • gimnazjum

Konkurs miał charakter międzynarodowy ponieważ uczestniczyły w nim również dzieci i młodzież z przygranicznego Görlitz. Zmagania trwały około 4,5 godziny i brało w nich udział około 400 uczniów. Startujący prezentowali swoją wiedzę i umiejętności w kategoriach: pierwsza pomoc, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ekologia, bezpieczeństwo dnia codziennego, ochrona przeciwpowodziowa, turystyka i rekreacja no i oczywiście ochrona przeciwpożarowa. W konkursie w roli sędziów uczestniczyło aż 19 strażaków z KM PSP w Jeleniej Górze. Zwycięzcy – pierwsze trzy drużyny z każdej grupy wiekowej awansowali i wezmą udział w finale wojewódzkim, który odbędzie się 30 maja 2014r. we Wrocławiu.


WYNIKI

Przed wręczeniem nagród pożarnicy przeprowadzili pogadankę na temat zawodu strażaka oraz zatrucia tlenkiem węgla, a także zaprezentowali krótki film pt „Czad – cichy zabójca”. W czasie uroczystości Maciej Gałęski Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konkursu, który jest również członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Podgórzynie, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP. Brązowym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP odznaczeni zostali mł. bryg. Mieczysław Stelmach dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Jeleniej Górze oraz Robert Domański z Grupy Ratownictwa Specjalistycznego OSP Jelenia Góra. Leszek Pankiewicz druh z OSP Podgórzyn, który jako przypadkowy świadek pożaru uratował życie kobiety znajdującej się w płonącym mieszkaniu, został odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę - odznaczenie nadane przez Prezydenta RP.  Mł. bryg. Jerzy Sładczyk Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze oraz mł. bryg. Mieczysław Stelmach dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Jeleniej Górze otrzymali pamiątkowe medale za pomoc w organizacji konkursu.

 

tekst st. kpt. Andrzej Ciosk, Olga Kwik, Ewelina Szpurek foto: KM PSP Jelenia Góra, KMP Jelenia Góra