Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2014-03-04


IV Mistrzostwa Polski Strażaków w Biegu Narciarskim – Jakuszyce 1-2.03.2014r.

Gdyby ktoś rok temu powiedział, że na początku marca w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach nie będzie wystarczającej ilości śniegu do przeprowadzenia biegów narciarskich na 50, 30 czy 26 kilometrów, to uznano by to za kiepski żart. Niestety tak się stało – zima, prawie bez śniegu, z wiosennymi temperaturami oraz dużą ilością słonecznych dni sprawiła wiele problemów w organizacji zawodów na Polanie Jakuszyckiej. Na przekór przyrodzie i „niedowiarkom”, organizatorzy pod dowództwem Komandora Dariusza Serafina zdołali przygotować i przeprowadzić 38. Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego. Z dwudziestu zaplanowanych biegów odwołano tylko jeden – na 30 km stylem dowolnym. Pozostałe biegi odbyły się, choć w przypadku niektórych skrócono znacznie ich trasę.


W ramach 38. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego odbyły się IV Mistrzostwa Polski Strażaków w Biegu Narciarskim. Zawodnicy rywalizowali stylem klasycznym w sobotę na dystansie 10 km (planowane 50 km) oraz w niedzielę na trasie liczącej 7,5 km (planowane 26 km). Na „dychę” w szranki stanęło 17 strażaków, z których najlepszym okazał się Rafał Matuszny (czas 00:30:48,2) reprezentujący Szkołę Aspirantów PSP w Krakowie. Następny na mecie zameldował się gospodarz zawodów Maciej Dawidziuk (00:31:07,1) z Komendy Miejskiej PSP w Jeleniej Górze. Jako trzeci dotarł Daniel Żamojtuk (00:31:32,8) z Komendy Powiatowej PSP w Gołdapi. W tym dniu startowali jedynie mężczyźni.


Kobiety – strażacy, stanęły na linię startu w niedzielę. Bieg na dystansie 7,5 km wygrała tak jak w zeszłym roku reprezentantka Dolnośląskiej Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu Ewa Łabuz (00:48:08,3), która pokonała Agnieszkę Wiewiórkę (00:52:51,7) z Komendy Powiatowej PSP w Świdnicy. Obu Pań nie udało się dogonić przedstawicielce Komendy Powiatowej PSP w Wołowie Ilonie Cytawie, która ostatecznie zajęła III miejsce.


W niedzielę startowało 68 strażaków. Tym razem reprezentant Komendy Miejskiej PSP w Jeleniej Górze Maciej Dawidziuk (00:29:55,1) nie dał szans pozostałym zawodnikom i wygrał zdecydowanie tę rywalizację. Miejsce drugie „wybiegał” Waldemar Poręba (00:30:22,2) z Komendy Powiatowej PSP w Kamiennej Górze. Brązowy medal wywalczył Józef Wojtyła (00:30:47,5) reprezentujący Komendę Powiatową PSP w Cieszynie. Zwycięzcy otrzymali puchary, medale oraz dyplomy z rąk st. kpt. Szymona Ławeckiego - przedstawiciela Komendy Głównej PSP, st. bryg. Andrzeja Abulewicza - zastępcy Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu i mł. bryg. Jerzego Sładczyka - Komendanta Miejskiego PSP w Jeleniej Górze.


Wiosenna pogoda miała oczywiście też dobre strony – słoneczko, które świeciło przez cały dzień sprawiło, że wielu strażaków wraz z rodzinami nie opuściło Polany Jakuszyckiej po biegu i dekoracji, tylko zostało na niej aby uczcić wśród bliskich i przyjaciół sportowe zmagania. W namiocie przygotowanym przez jeleniogórskich strażaków można było zjeść bigos, kotlety mielone, żurek, oraz kiełbasę, kaszankę, kurczaka i karkówkę z grilla. Wspominanie sportowych wydarzeń i dyskusje na różne tematy zakończyły się późnym wieczorem, gdy słońce zaszło i zaczęło się robić ciemno. Tak to jest gdy zjeżdżają się strażacy z całej Polski i nie mogą nacieszyć się ze spotkania.


W 38. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego wzięło udział ponad trzy tysiące zawodników. Impreza sportowa trwała 9 dni. W sobotę w biegu na 10 km wystartowało 656 zawodniczek i zawodników z 20 krajów. Natomiast w niedzielę na starcie pojawiło się 837 sportowców. Organizatorzy IV Mistrzostw Polski Strażaków w Biegu Narciarskim - Komenda Miejska PSP w Jeleniej Górze, Komenda Wojewódzka PSP we Wrocławiu oraz Komenda Główna PSP w Warszawie dziękują wszystkim, którzy pomagali w przygotowaniach oraz gratulują uzyskanych wyników. Szczególne podziękowania składamy Jakubowi Pipiro z klasy 3A Szkoły Podstawowej nr 8 w Jeleniej Górze, który wykonał rysunek do projektu pamiątkowego znaczka IV Mistrzostw Polski Strażaków w Biegu Narciarskim. Do zobaczenia w przyszłym roku.

Poniżej linki do strony z wynikami biegów:
Bieg w dniu  01.03.2014r
Bieg w dniu  02.03.2014r


tekst: st. kpt. Andrzej Ciosk, foto: KM PSP w Jeleniej Górze , foto: KM PSP w Jeleniej Górze