Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2013-11-01


XVI Manewry Ratownictwa Medycznego (16-18.10.2013r.)

W dniach 16-18.10.2013r. na terenie miasta Jelenia Góra oraz powiatu jeleniogórskiego odbyły się XVI Manewry Ratownictwa Medycznego. W szkoleniu pod kryptonimem „TLEN” wzięło udział 152 ratowników, 38 dowódców i 30 instruktorów oraz 120 pozorantów. Tradycyjne manewry trwały trzy dni.


W pierwszym dniu zmagań (środa, 16.10.2013r.), poza wykładem eksperta ds. medycyny ratunkowej dr Ignacego Baumberga, odbyły się również zajęcia nocne w terenie. Zadaniem ratowników było znalezienie osób zaginionych w parku miejskim w Jeleniej Górze, a następnie udzielenie poszkodowanym pomocy. Działania rozpoczęły się po godzinie 21 i potrwały do północy.

We czwartek (17.10.2013r.) każdy z zespołów ratowniczych zmierzył się z sześcioma zadaniami. Wyzwaniem dla ratowników okazała się pomoc niepełnosprawnym uczniom Szkoły Specjalnej przy ul. Grottgera, którzy pozorowali złamanie nogi. Ćwiczący przekonali się, że kluczem do sukcesu jest umiejętne „podejście” do osoby poszkodowanej, w celu nawiązania właściwego z nią kontaktu. Zespoły, które źle zaczęły to zadanie i nie nawiązały kontaktu z osobą poszkodowaną miały ogromne problemy z dalszym udzielaniem pomocy. Kolejne zadanie miało miejsce w Domu Pomocy Społecznej w Janowicach Wielkich. Pomocy udzielono osobom, które w pomieszczeniu kotłowni zatruły się tlenkiem węgla. W Domu Kata w Kowarach ratowano osoby, które po walce na miecze miały rany kłute brzucha i klatki piersiowej. W okolicach Zakrętu Śmierci w Szklarskiej Porębie ratowano człowieka, który upadł z tzw. „Skały Teściowej”. W okolicach Hotelu Las ćwiczono udzielanie pomocy osobie podtopionej. W Parku Linowym w Szklarskiej Porębie niezbędna  była pomoc poszkodowanemu, który upadł z wysokości i dodatkowo miał zaciśniętą linę wokół szyi.
W drugim dniu manewrów ratownicy jako świadkowie udzielili pomocy w czasie realnych zdarzeń. Przy ul. Kilińskiego udzielili pomocy osobie, która spadła z roweru i złamała sobie nogę, a w szkole specjalnej pomagali chłopcu, który dostał ataku epilepsji.

Tradycyjnie w trzecim dniu manewrów zaaranżowano zdarzenia masowe. W okolicach Pałacu Paulinum w Jeleniej Górze ratownicy musieli udzielić pomocy grupie poszkodowanej młodzieży, w którą wjechał samochód. W Parku Norweskim nieletni wrzucili do ogniska niewybuch z okresu II wojny światowej, który eksplodował raniąc wiele osób, a przy Krzyżu Milenijnym – wybuchła butla z gazem podczas grillowania. W każdym z tych miejsc poszkodowanych było około 30 - 40 osób.
W ramach XVI manewrów ratownictwa medycznego odbyło się również szkolenie dowódców. Były to zajęcia teoretyczne głównie wykłady.

Oprócz  działań ratowniczych, dzięki Klubowi Strzeleckiemu Polonia z Jeleniej Góry, ratownicy wzięli też udział w miniturnieju strzelania z broni sportowej. Po zakończonych szkoleniach mogli też przejść całą trasę parku linowego w Szklarskiej Porębie przy ul. Kilińskiego.

Organizatorem XVI Manewrów Ratowniczo Gaśniczych, w których udział wzięło łącznie 220 osób, byli: Mieczysław Stelmach, Jan Dalidowicz, Andrzej Ciosk i Konrad Siwik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP w Jeleniej Górze pod przewodnictwem Roberta Domańskiego, który jak co roku układał scenariusze zadań oraz Wojciech Kopacki, wojewódzki koordynator Ratownictwa Medycznego w Komendzie Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu.

Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji manewrów kierujemy w stronę:

•    Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych przy ul. Grottgera w Jeleniej Górze
•    I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Jeleniej Górze
•    II Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze
•    Gimnazjum nr 4 im. Noblistów Polskich w Jeleniej Górze
•    Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bolesława Chrobrego w Jeleniej Górze
•    Domu Pomocy Społecznej w Janowicach Wielkich
•    „Domu Kata” w Kowarach ul. Zamkowa 4
•    „Park Odkrywców” w Szklarskiej Porębie ul. Kilińskiego 11-13
•    Wojskowy Klub Sportowy „POLONIA” Sekcja Strzelectwa Sportowego


tekst: st. kpt. Andrzej Ciosk, foto: Jelenia Góra 998 Paweł Michałkiewicz, Michał Guz, st. kpt. Andrzej Ciosk