Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2013-07-13


Pożar w budynku mieszkalnym jednorodzinnym w Trzcińsku - 12.07.2013r.

Minutę po trzynastej do Stanowiska Kierowania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze wpłynęła informacja o pożarze w budynku mieszkalnym jednorodzinnym nr 37a w Trzcińsku. Zgłaszający pożar mężczyzna (mieszkaniec budynku) przekazał dyżurnym, że pali się strop pomiędzy parterem i piętrem – poddaszem użytkowym. Sam ewakuował z obiektu rodzinę, w tym 4-miesięczne niemowlę, i po wyłączeniu prądu podjął próbę gaszenia pożaru. Choć działania gaśnicze nie zakończyły się opanowaniem żywiołu, to jednak spowodowały, że ogień nie rozprzestrzeniał się z dużą intensywnością.
Na miejsce pożaru zadysponowano 5 zastępów (GBA 2,5/16 JRG2, GCBA 4/32 JRG2, SH-18 JRG2, SOp JRG2, GBM 2/8 OSP Janowice Wielkie) w sile 13 strażaków. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zabezpieczono teren działań i podano jeden prąd wody w natarciu na palący się strop. Jednocześnie przystąpiono do prac rozbiórkowych, które pozwoliły dotrzeć do wszystkich drewnianych elementów konstrukcyjnych stropu objętych pożarem. Po 23 minutach akcji zlokalizowano pożar (powstrzymano jego rozprzestrzenianie) i przystąpiono do dogaszania. Akcja trwała blisko 2 godziny. Spaleniu uległa część stropu. Pożar prawdopodobnie powstał od przewodów dymowych kominka. Na szczęście pożar wybuchł w dzień i został bardzo szybko zauważony. Dlatego nie było osób poszkodowanych i budynek ocalał.

tekst i zdjęcia st. kpt. Andrzej Ciosk