Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2013-05-22


Powiatowe obchody Dnia Strażaka 2013

W tym roku powiatowe obchody Dnia Strażaka odbyły się 17.05.2013r. w sali Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. Bankowej w Jeleniej Górze. O godzinie 12.45 strażacy wyruszyli z placu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, by uroczyście przejść do miejsca zbiórki. W czasie uroczystości wręczone zostały odznaczenia, nagrody oraz awanse w stopniach służbowych. Strażackie święto zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście w tym m.in. Pani Zofia Czernow – Poseł na Sejm RP, st. bryg. Andrzej Abulewicz – Zastępca Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, przedstawiciele władz miasta Jeleniej Góry i powiatu jeleniogórskiego, przedstawiciele miast i gmin z terenu powiatu jeleniogórskiego, strażacy na emeryturze, przedstawiciele Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej, komendanci sąsiednich komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele instytucji współpracujących z jeleniogórskimi strażakami. Imprezę zaszczyciła swoją obecnością również delegacja z Republiki Czeskiej. Uroczystość uświetnił koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze.

W tym roku po raz pierwszy komendant mł. bryg. mgr inż. Jerzy Sładczyk przyznał pamiątkowe statuetki oraz tytuł: „PRZYJACIEL KOMENDY MIEJSKIEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W JELENIEJ GÓRZE”. Wyróżnienie jest podziękowaniem za pomoc w realizacji działań strażaków z Jeleniej Góry m. in. przy ćwiczeniach, manewrach medycznych. Wyróżnienie otrzymali:

  • mgr Jolanta Piasecka - Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze
  • mgr Beata Kozyra - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze
  • mgr Urszula Borkowska - Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. S. Moniuszki w Jeleniej Górze
  • Marek Woźniak - Prezes MZK sp. z o.o. w Jeleniej Górze

W czasie tegorocznych obchodów Dnia Strażaka wiele ciepłych słów i podziękowań popłynęło w stronę asp. sztab. Macieja Gorzyckiego, który w tym roku uczestniczył po raz ostatni w święcie strażaków. Po 30 latach służby podjął decyzję o odejściu na emeryturę.
Po zakończeniu uroczystej zbiórki wszyscy jej uczestnicy udali się na poczęstunek przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze (tzw. handlówki).
Strażacy obchodzili swoje święto również w wymiarze religijnym, duchowym. W niedzielę 19.05.2013r. w Kościele przy ul. Morcinka odbyła się uroczysta Mszą Św. w intencji wszystkich strażaków, która odprawił strażacki kapelan - ks. Grzegorz Niwczyk. Msza złączyła we wspólnej modlitwie strażaków z terenu miasta i powiatu jeleniogórskiego, ich rodziny oraz wielu sympatyków pożarnictwa.


 tekst: st. kpt. Andrzej Ciosk, foto: mł. bryg. Mieczysław Stelmach, portalik24.pl, Paweł Michałkiewicz Jelenia Góra 998