Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra ul. Sudecka 2 , tel. (75)7647450,60 ,fax (75) 7647418, e-mail kmjeleniagora@kwpsp.wroc.pl

Dodano 2012-11-25


Wypadek na drodze wojewódzkiej nr 365

W dniu 24.11.2012r. około godziny 21.35 samochód osobowy Porsche Cayenne poruszający się drogą wojewódzką nr 365 wypadł z niej i uderzył w drzewo. Pojazdem podróżowała trzyosobowa rodzina - dwoje rodziców z ośmioletnim dzieckiem. Matka z dzieckiem opuściła pojazd o własnych siłach i zgłosiła wypadek do Państwowej Straży Pożarnej. W wyniku uderzenia konstrukcja pojazdu została zniszczona w sposób uniemożliwiający jego opuszczenie przez kierowcę. W chwili przyjazdu pierwszych strażaków na miejscu wypadku zespół Pogotowia Ratunkowego udzielał pomocy medycznej poszkodowanym. Pierwszej pomocy medycznej udzielił również ratownik Grupy Ratownictwa Specjalistycznego OSP w Jeleniej Górze, który zaraz po wypadku przejeżdżał tą drogą. Działania strażaków polegały na:

  • zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,

  • sprawieniu linii gaśniczej,

  • stabilizacji pojazdu,

  • wykonaniu dostępu i ewakuacji poszkodowanego kierowcy,

  • odłączeniu akumulatora w pojeździe,

  • usunięciu zagrożenia w postaci niewielkiej plamy z płynów eksploatacyjnych przy pomocy sorbentu.

Bardzo dużym utrudnieniem w prowadzeniu działań, był fakt, że samochód uderzył w przydrożne drzewo stroną kierowcy, praktycznie miażdżąc słupek, na wysokości jego głowy. Jednocześnie pojazd zawiesił się podwoziem na uszkodzonej metalowej barierce zabezpieczającej drogę. Wszyscy poszkodowani zostali odwiezieni do szpitala. Miejsce działań zabezpieczała również policja. W działaniach udział brały 4 samochody strażackie (JRG1, JRG2, OSP Dziwiszów) i 13 strażaków. Łączny czas akcji - około 3,5 godziny.

tekst st. kpt. Andrzej Ciosk, foto KM PSP w Jeleniej Górze